ARKTAU EOS – Ai Ma Ra

ARKTAU EOS – Ai Ma Ra
DCD 2009
Aural Hypnox [AH11]

Zapadła w niebyt ostatnio jedyna w swoim rodzaju Aural Hypnox, wszak płyta o której mam zamiar parę słów napisać, “Ai Ma Ra” autorstwa ARKTAU EOS, to przedostatni jak dotąd fiński rytuał, który odprawiono już jednak bez mała dwa lata temu. Szkoda, bo tak konsekwentnych w dokładnie wszystkich aspektach swojego działania labeli ze świecą praktycznie szukać. Mógłbym stwierdzić, że choć każdej płyty sygnowanej logiem Aural Hypnox można słuchać oddzielnie, wszystkie je można równie dobrze traktować jako jednolitą całość, muzyczny monument.

Oto właśnie jeden z ostatnich jego filarów. “Ai Ma Ra”, dwupłytowy zbiór utworów powstałych przy różnych okazjach w latach 2006 – 2008. Zielony, rozkładany kartonik, wewnątrz książeczka na wysokiej jakości papierze z odpowiednimi cytatami tyczącymi się każdego utworu, jak również tekturowa karta z talizmanicznym symbolem. Jak zwykle w przypadku tej wytwórni ascetycznie, lecz zarazem efektownie. Podobnie rzecz się ma z muzyką, którą ciężko określić mianem “ambient” lub “dark ambient”, gdyż to mimo wszystko mocno ją upraszcza i krzywdzi. Bardziej istotny niż zwykle jest jej rytualny charakter, co podkreślane jest mantrycznie powtarzanymi motywami i transową atmosferą. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż wszystkie dźwięki wygenerowano za pomocą naturalnych instrumentów tudzież przedmiotów, które wykorzystano jako instrumenty. Żadne tam komputery czy syntezatory jeno gongi, dzwony, misy śpiewające, kości gwizdnięte z pobliskiego cmentarza i tysiąc innych źródeł dźwiękowych. Nadaje to oczywiście organiczności i, co za tym idzie, autentyczności “Ai Ma Ra”.

Zdaję sobie sprawę, że recenzja ta niewiele nowego wnosi ponad to, co do tej pory już powiedziano o dziełach spod znaku Aural Hypnox. Bo tak po prawdzie cóż nowego można jeszcze dodać? Warto, pewnie, że warto, bo po raz kolejny produkt (hm, to chyba nie jest najodpowiedniejsze słowo) to wysokiej jakości doskonale uzupełniający się z resztą materiału wytwórni z Oulu.

Aural Hypnox

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s