STAR TURBINE – The Sleeping Land [PL]

Star Turbine – The Sleeping Land
MC 2012
Radiodrone Records [RD07]

star_turbine

autor recenzji / reviewed by: Mark Nox

“Dźwięki kosmosu” zapisane na kasetowej taśmie. Mnie – afirmatę “analogowego” trybu życia – przekonało to jeszcze przed pierwszym odsłuchem. To kolejna recenzja za pisanie której zabieram się podczas tej trwającej już stanowczo zbyt długo zimy – surowej, mroźnej, budzącej respekt. Za oknem biało, siadam na fotelu, w moim pomalowanym na biało salonie, odpalam białego papierosa i zabieram się za recenzowanie czwartego już albumu Star Turbine – zgadnijcie jakiego koloru jest okładka? tytuł też adekwatny…”The sleeping land”.

Do muzyki podchodzę emocjonalnie, jednak tu początkowo zwrócił moją uwagę szczegół techniczny – jak do cholery udało im się osiągnąć tak dobrą jakość zapisu dźwięku na nie najlepszej jakości kasecie? W świecie kontrkultury ten nośnik przeżywa teraz swój renesans, jednak oryginalność opakowania z rzadka idzie w parze z jakością nagrania.

Pozostając przy parach – Podobnie dobrze układa się współpraca tego duńsko-norweskiego duetu; przekopałem już wiele albumów ze space ambientem, myślałem że podgatunek ten nigdy już nie wywoła u mnie wypieków na policzkach. “The sleeping land” to się udało – Dźwiękowe pejzaże świetnie koegzystują z dyskretną linią basu, kompozycja zaś jest spójna i bez słabszych momentów. Ten album wchłania się po prostu jednym haustem.

Już nie mogę się doczekać cieplejszych dni, gdy w ciepłą noc będę mógł się położyć na łące pod gołym niebem i słuchając tegoż albumu wpatrywać w gwiaździste niebo.Jak to Coil trafnie określił tytułując swoje kultowe wydawnictwo – Musick to play in the dark.

Radiodrone Records

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s