CELER – Without Retrospect, The Morning [PL]

Celer – Without Retrospect, The Morning
CD 2012
Glacial Movements [GM 015]

celer

autor recenzji: Tomasz Właziński

PL: Celer to ambientowy projekt powstały w 2005 roku z inicjatywy małżeństwa Williama Thomasa Longa oraz Danielle Marie Baquet. Na swoim wydawniczym koncie Celer posiada całą masę płyt, mogę tylko przypuszczać, że pozostałe są również utrzymane w klimacie zimnego nordyckiego ambientu.

Ostateczny szlif  zimnej niczym lód “Without Retrospect, The Morning”, William Long nadał w Japonii, gdzie przeprowadził się po śmierci żony. Glacial Movements, wydawca m.in takich tuzów jak Rapoon, Francisco Lopez czy Bvdub zdążył już nas przyzwyczaić do mrocznych i gęstych dark ambientów lejących się powolnym tempem z  głośników. Tym razem, mamy do czynienia z totalnie lodowatym, surowym i dość minimalistycznym spojrzeniem na ambient. Album “Without Retrospect, The Morning” wyraźnie podzielono na dwie części. Pierwsza to wycieczka po kole podbiegunowym w otoczeniu wschodzącego słońca. Zimne klawiszowe pasaże ilustrują wietrzny i mało przyjemny klimat. Druga część to powoli następujący mrok. Zrodzony z delikatnych szumów, przepełniony izolacjonistcznym i sennym klimatem. Celer daje nam wyraźnie znać, że ta wypełniona chłodem oniryczna wyprawa dobiega końca.

Zatopiona w mglistym, odrealnionym klimacie muzyka Celera jest doskonałą ilustracją arktycznych krajobrazów. I choć może nie każdy lubi jak chłód zagląda do jego domu, warto dać się ponieść tej mistycznej podróży.

“Without Retrospect, the Morning” to z pewnością album nadający się idealnie do słuchania właśnie teraz, kiedy zimno puka w nasze okna. Szkoda tylko, że śniegu ma…

Glacial Movements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s