DIFFERENT STATE – Yield [PL]

DIFFERENT STATE – Yield
CD 2011
Zoharum Records [ZOHAR 015-2], Wyrm [WYRM 003-2]autor recenzji: Tomasz Właziński

Bardzo prężnie działające rodzime wydawnictwo Zoharum wznowiło materiał Different State z 1995 roku. To naprawdę bardzo miło ze strony Zoharum, ponieważ samo Different State jest warte poznania, tym bardziej materiał archiwalny, którego zawartość muzyczna tak drastycznie się różni od tego,  co potem Marchoff zaczął nagrywać. Sam poznałem DS przy okazji kasety „Investigation Committtee On Ambient Phenomena” wydanej własnym sumptem, a zawierającej materiał z różnych sesji, m.in. właśnie “Yield”.

Termin industrial zawsze jakoś często się przewijał przy okazji czytania o Different State, a ja zawsze miałem z tym mały problem, w końcu to Different State, które znałem to granie bardziej gitarowe, może chłodne i mało ludzkie, ale z małymi wyjątkami jednak gitarowe ( choćby kaseta „Knar”). I na pewno „Yield” to materiał skierowany głównie do fanów gitarowego „industrialu” spod znaku Godflesh ( i w ogóle tego, co robi JK Broadrick), czy też Ministry.

Z głośników wylewa się zimna walcowata i mechaniczna muzyka okraszona elektroniką, samą w sobie prostą, ale jak się można domyślać, zespół jak na ówczesne czasy nie dysponował zapewne wyrafinowanym sprzętem. Niemniej jednak to właśnie te elektroniczne motywy, za sprawą swojego zimnego ascetycznego brzmienia, podobają mi się najbardziej. Stanowią bardzo dobre uzupełnienie do nieco marszowych, maszynowych gitar. Na płycie natkniemy się również na ambientowo – industrialne klimaty, choćby utwór trzeci na płycie.

„Yield” pomimo luźnych skojarzeń z Godflesh, o czym pisze się przy okazji tej reedycji, posiada jak najbardziej swój indywidualny charakter. Zapewne ta oszczędna w wyrazie elektronika nadaje mu transowego i lekko psychodelicznego zimnego klimatu. Polecam „Yield” wszystkim lubiącym chłodną atmosferę fabrycznych wnętrz. Płyta dodatkowo zawiera dwa bonusy ze świetnej „Cardinal Mosaic”, dostanie której dzisiaj do łatwych nie należy.

Zoharum Records

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s