FOUNDATION HOPE – A Call to All Redeemers

FOUNDATION HOPE – A Call to All Redeemers
CD 2006
Divine Comedy [DC 042]

autor recenzji: Tomasz Właziński

“A Call to All Redeemers” to czwarty album w dyskografii projektu prowadzonego przez Joepa Smalinga. To trwająca 51 minut wyprawa w mroczne zakamarki świata wykreowanego przez FOUNDATION HOPE. Cieszy fakt, że nie mamy tutaj do czynienia z typową sztampą darkambientową.

Sam początek to bardziej ambient, mroczny, ale nie jest to dźwiękowa magma lejąca się z głośników. Joep Smaling próbuje urozmaicać swoje utwory, nie tylko poprzez nagłe zmiany klimatu ( “Let us sleep”). Gdzieniegdzie wtyka elektroniczne wątki (“Seul Contre Tous”), monologi ( tutaj skojarzenia z atmosferą Brighter Death Now), ale również znajdujemy odwołania do industrialnego klimatu spod znaku Cold Meat Industry ( “Sympathy Entropy”). Szczególnie druga połowa utworu przywodzi na myśl Deutsch Nepal.

“A Call to All Redeemers” to tajemnicza podróż utkana z klawiszowych pasaży przetykanych industrialnymi odgłosami. Atmosfera pustki, niepokoju powinna zaspokoić każdego miłośnika tego typu dźwięków. Może i nie jest to płyta nad wyraz oryginalna, ale cieszy fakt podejmowania próby aby z jednej strony nad albumem panowała spójna atmosfera, a z drugiej aby te osiem utworów nie zlewało się w jedną nudną całość. To zadanie FOUNDATION HOPE wykonało na piątkę.

Divine Comedy

2 responses to “FOUNDATION HOPE – A Call to All Redeemers

  1. “A Call to All Redeemers” to pierwszy właściwy album FH. “Faded Reveries” dla CMI, choć z tego samego roku, ukazał się później. Wcześniej projekt wypuścił tylko promówki.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s