BERSARIN QUARTETT – Bersarin Quartett [PL/ENG]

BERSARIN QUARTETT – Bersarin Quartett
CD 2008
Lidar [lidar 002]

autor recenzji/reviewed by: Hristo Gospodinov / SHRINE

PL: Po pierwsze, Bersarin Quartett to wcale nie jest kwartet, lecz projekt solowy. A po drugie, pomimo rosyjsko brzmiącej nazwy, projekt nie pochodzi z Rosji tylko z Niemiec. Ale czy to ważne, kto za tym stoi i skąd pochodzi… Tak czy owak Bersarin Quartet jest genialne. Album nazwany tak samo jak nazwa projektu ukazał się co prawda w 2008, ale ja odkryłem go rok później. Uważam, że jest to lepsze niż cokolwiek w gatunku.

O ile się nie mylę, styl muzyczny uprawiany przez Bersarin Quartett można by nazwać “orkiestralnym ambientem”. To coś, co pojawiło się na elektronicznej scenie jakieś 10 lat temu wraz z pierwszymi wydawnictwami Murcofa. A polegało to na miksowaniu orkiestralnych sampli z soft techno click beatami. Tyle że, w porównaniu do wspomnianego Murcofa, Bersarin Quartett jest zdecydowanie bardziej ambientowy, w pełnym tego słowa znaczeniu, z mniejszą ilością bitów a większą czysto ambientowych utworów (tzn. bez bitów w ogóle). Spróbujcie sobie wyobrazić hybrydę złożoną z Murcof i Loscil, choć jak dla mnie projekt, o którym mowa przewyższa obydwa. Jeżeli lubicie klasyczne dźwięki wiolonczeli, ale jednocześnie kręci Was downbeatowa elektronika, powinniście zaopatrzyć się w ten album najszybciej jak to możliwe. Ja go oceniam na 9.5/10. Posłuchajcie utworu zamykającego płytę:

ENG:  First of all, Bersarin Quartett is not a quartet at all – it’s a solo project. And second, despite the Russian sounding name, the project is not form Russia, but from Germany. But does it really matter who’s behind it and where is he from… this project is truly amazing anyway. His self-titled album is released in 2008, but i discovered it one year later and i think it’s better than anything else within its genre.

As far as i know a music style like this is called “orchestral ambient”. It is something that emerged when Murcof first appeared on the electronic scene about 10 years ago. The whole thing back then was to mix orchestral samples with soft techno “click” beats. However, compared to Murcof, Bersarin Quartett is much more “ambient” in the full meaning of this term, with less beats and more purely ambient tracks (with no beats at all). You can think of it as a some kind of fusion between Murcof and Loscil, but for me this is far above both. If you like the classic sound of a cello but you like downbeat electronic music too, make sure to get this cd as soon as possible. I’m rating it 9.5/10. Above you can listen to the closing track of the album.

Lidar Productions

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s