MAAAA/K2 – Split

MAAAA/K2 – Split
CD 2011
Triangle Records [TR-47]

Harsh noise nigdy nie był moją filiżanką herbaty, przyznaje to od razu i bez bicia, dlatego czuję się nieco skonfundowany pisząc tę recenzję. Wydaje mi się jednak, że ta polsko – rosyjsko – japońska kolaboracja to dla fana takich dźwięków kąsek dosyć łakomy.

A zaczyna się tak niewinnie, jakby odgłosem bzyczenia pszczoły – wszak tytuł “Entophobia” zobowiązuje – trwa to jednak raptem kilka sekund szybko przechodząc w głośny soniczny surrealizm. To MAAAA w taki subtelny sposób otwiera swój segment płyty. A później atak na nasze narządy słuchu przypuszczany jest na kilka różnych sposobów: nie przepuszczające choćby odrobiny powietrza, gęste ściany hałasu, bezduszne pulsacje, skaczące po wszystkich możliwych kanałach wysokie i niskie częstotliwości. Groteskową chwilą wytchnienia wydaje się tu czwarty z kolei “Drunken Skinhead”, w którym przedostaje się na zewnątrz nieco tlenu. Ale tak naprawdę podstawą dźwiękową są tu odgłosy pijanego skina kopiącego glanem kawałek znalezionej gdzieś blachy. Także żadnych przyjemnych harmonii, lekko nie ma.

K2 to projekt z Japonii. I tu przy okazji ciekawostka – Kimihide Kusafuka na życie zarabia jako patolog. Także swego rodzaju “zaplecze”, zwłaszcza w kwestii inspiracyjno – ideologicznej na pewno posiada. No i wie jak kaleczyć i ciąć, za dnia używa skalpela, wieczorami chorych dźwięków, chyba jeszcze bardziej surowych i abstrakcyjnych niż MAAAA, którzy od czasu do czasu starają się przynajmniej zachować pozory jakiejś uporządkowanej struktury dźwiękowej. K2 to czysty analogowy chaos, zgrzyt umierającego świata. Warto wspomnieć, że dwa z trzech kawałków K2 zostały zarejestrowane podczas występu na żywo.

Płyta została wydana przez Triangle Records w sposób estetyczny (o ile takie słowo w ogóle w tym przypadku jest uzasadnione), ale jednocześnie te dziwne, surrealistyczne grafiki komponują się zaskakująco dobrze z dźwiękową zawartością materiału.

Triangle Records

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s