ELECTRIC URANUS/X-NAVI:ET – Voices Of The Cosmos

ELECTRIC URANUS/X-NAVI:ET – Voices Of The Cosmos
CD 2011
Beast Of Prey [BOP 7.5]

Doczekaliśmy się w końcu polskiego kosmicznego ambientu z prawdziwego zdarzenia. Nie przypominam sobie żeby ktoś tak u nas grał, więc to tym lepiej że i ta luka zostaje u nas zapełniona. “Voices of the Cosmos” to wspólne przedsięwzięcie Wojciecha Zięby (Beast Of Prey, Krępulec) i Rafała Iwańskiego (HATI). Pierwszy z panów stoi za ELECTRIC URANUS, drugi jest mózgiem X-NAVI:ET.

Takim elementem wyróżniającym “Voices of the Cosmos” od innych tego typu ambientów jest nawet nie tyle sama muzyka (nie umniejszając oczywiście niewątpliwej wartości tejże), ale sama otoczka jaka wytworzyła się wokół tego wydawnictwa i wokół ELECTRIC URANUS w ogóle. Częste koncerty w planetariach, łączenie tych występów z różnego rodzaju wykładami dotyczącymi astronomii i ogólne, rzekłbym, “edukacyjne” podejście do podjętej tematyki. To coś nowego i zdecydowanie wartego pochwały. Oby tak dalej. Z kolei sama muzyka również stoi na wysokim poziomie, nie odbiegając specjalnie od dźwięków generowanych przez poszczególnych astronautów z Loki czy Cyclic Law. Autentyczne dźwięki kosmosu, pulsujące przestrzenie, komunikaty i przekazy wymieniane między uczestnikami historycznych misji kosmicznych, ciemne i gęste drony – tak, na niwie dźwiękowej niewiele nowego tu uświadczymy, raczej dark ambientowy standard, ale standard wysokiej jakości. Słucha się tej muzyki świetnie, dzieje się tu bardzo wiele zarówno na pierwszym, jak i na kolejnych planach. Nie podoba mi się jedynie drugi utwór, “PSR 0950+08 (Close Encounter with an Alien Ghost)”, a to dlatego że po prostu nienawidzę wysokich częstotliwości nie wywołujących u mnie niczego poza bólem głowy. Nie licząc jednak tej nieco ponad trzyminutowej rysy, pod względem stricte artystycznym trudno mi cokolwiek zarzucić.

Polecam ten materiał i czekam na kolejne. I jeszcze raz chwalę za wyjście poza ogólnie rzecz ujmując “rozrywkowe” podejście do muzyki.

Beast Of Prey

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s