HEID – Pilgrim of the Sublunary World

Heid – Pilgrim of the Sublunary World
CD 2002
Cold Meat Industry [CMI 115]

Szwedzki Heid to dla mnie takie brzydkie kaczątko dark ambientu. Nagrali jedną z najciekawszych płyt ubiegłej dekady, choć recenzenci nie zawsze zachwycali się tą mocno nasączoną samplami opowieścią, którą skompilował zespół a wydał blisko dziesięć lat temu Karmanik. Pielgrzym Świata Podksiężycowego to w istocie zbiór utworów, które znalazły się na wydanych wcześniej materiałach grupy. Na szczęście zbiór ten nie brzmi przypadkowo, wręcz przeciwnie, tworzy spójny album z krwi i kości.

A jaka to płyta? Dość pojemna szuflada z etykietą dark ambient w tym wypadku niewiele wnosi, choć może nieco nakierować słuchacza na środowisko w jakim porusza się Heid. A jest to w moim odczuciu świat odrealniony, zamieszkały przez dziwne istoty poruszające się ciemnymi korytarzami, świat księżycowych jezior i snów niedołężnego boga. Zdecydowanie jest tu ciemno, mokro i zimno. Mi jakoś zawsze kojarzy się „Pilgrim…” z „Podróżą do wnętrza Ziemi” Verne’a, tym charakterystycznym strachem połączonym z zachwytem nad krainą podziemną obecnymi na kartach tej książki. Efekt ten uzyskują Szwedzi dzięki zgrabnemu użyciu samplowanych głosów, instrumentów muzycznych, no i oczywiście syntezatorów, które to elementy skutkują filmowymi wręcz pejzażami.

Wdzięczny jestem Heid za to, że nie tworzyli jedynie ciągnących się w nieskończoność ambientowych plam dla wytrwałych. Mamy dzięki temu znakomitą ścieżkę dźwiękową do filmu, który chyba tylko szwedzkie głowy mogły wymyślić. Polecam (gorąco?).

Cold Meat Industry

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s