ARKONA – Acid Landscapes

ARKONA – Acid Landscapes
CD 2011
Zoharum Records [ZOHAR IYHHH 003-2]

Była już kiedyś w naszym kraju Arkona, tyle że tamta parała się black metalem. Ta ARKONA z tamtą nie ma nic wspólnego, to tylko zbieżność nazw. A muzyka również zupełnie odmienna. Czego się spodziewać? Tytuł płyty dość trafnie charakteryzuje jej zawartość .

Wytwórnia Zoharum rozwija się bardzo prężnie. Wydają sporo, w większości są to materiały całkiem niezłej jakości, a to, co cieszy mnie najbardziej, to fakt, że nie ograniczają się gatunkowo czasem sięgając w rejony z rzadka uczęszczane przez ambientników czy industrialistów. “Acid Landscapes” są tego faktu dobitnym przykładem.

Słowo, które najlepiej moim zdaniem określa muzykę zawartą na płycie, to “rozedrgana” – mamy tu mnóstwo niespokojnej rytmiki, dubowe klimaty, trochę industrii, nieco klimatycznych przestrzeni.. Całość pulsuje ledwie kontrolowaną energią, której czasem jednak nie udaje się okiełznać i wtedy, dzieje się, oj dzieje… Sporo tu różnego rodzaju sampli, które tylko wzmacniają to niespokojne wrażenie, z rzadka tonowane a to muzycznymi zwolnieniami, a to odrobiną humoru (nawiązanie do “Snu o Warszawie” Niemena). Parę ciepłych snów należy się też produkcji albumu, gdyż z jednej strony album brzmi czysto i przestrzennie, a z drugiej mocno analogowo, co dodaje całości fajnego “oldschoolowego” posmaku. Choć “Acid Landscapes” jest bardzo długa, nuda właściwie nie wkrada się ani przez chwilę, co przy prawie osiemdziesięciu minutach czasu trwania jest naprawdę dużą sztuką.

Dlatego też kciuk w górę. Albo nawet dwa, dobra, naprawdę dobra rzecz.

zoharum.com

4 responses to “ARKONA – Acid Landscapes

    • Nie. Zoharum przelało mi odpowiednią sumkę na konto, zafundowało nową furę oraz tuzin luksusowych prostytutek, po jednej na każdy mój fetysz. Jak mógłbym po tym ich skrzywdzić? 😛

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s